Službeni glasnik BiH, broj 51/24

Na osnovu člana 10. stav (1) tačka 3, člana 11. stav (2), člana 16. i 61. stav (2) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), člana 21. Zakona o Društvu Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 49/04) i člana 17. Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine broj 01-02-4242/13 od 11.1.2013. godine, ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine donosi


UPUTSTVO


O PROVOĐENJU NADZORA NAD ZAKONITOŠĆU RADA DRUŠTVA CRVENOG KRSTA/KRIŽA BOSNE I HERCEGOVINE


Član 1.
(Opće odredbe)

Uputstvom o provođenju nadzora nad zakonitošću rada Društva Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Uputstvo") kao nacionalne organizacije kojoj je Zakonom o Društvu Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine povjereno vršenje javnih ovlaštenja, propisuje se cilj, način, oblici vršenja upravnog nadzora, sadržaj nadzora kao i izvještaj o provedenom nadzoru nad provođenjem zakonitosti rada Društva Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Društvo"), i bliže propisuje postupanje nadležnog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Ministarstvo") i način podnošenja izvještaja ministru za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Član 2.
(Cilj provođenja nadzora)

Cilj provođenja upravnog nadzora Ministarstva jeste ostvarivanje uvida u zakonitost rada, poslovanja i postupanja Društva u vezi sa provođenjem zakona i drugih propisa u vršenju javnih ovlaštenja.

Član 3.
(Način vršenja nadzora)

U vršenju upravnog nadzora nad Društvom, Ministarstvo ima pravo da:

(1) provodi inspekcijski nadzor u smislu odredbi Zakona o upravi;

(2) rješava po žalbama protiv donesenih upravnih akata Društva, kojim se vrše javna ovlaštenja;

(3) daje stručna uputstva i objašnjenja za primjenu zakona i drugih propisa koji se odnose na vršenje povjerenih javnih ovlaštenja;

(4) preduzima i druge mjere i vrši druga prava koja ima drugostepeni organ uprave u upravnom postupku.

(5) Stručna uputstva iz stava (3) ovog člana Ministarstvo može davati samo ili u saradnji sa drugim institucijama.

Član 4.
(Oblici vršenja nadzora)

(1) Upravni nadzor nad radom Društva obuhvata jedan od sljedećih oblika:

a) nadzor nad zakonitošću akata kojima se rješava u upravnim stvarima;

b) nadzor na zakonitošću rada Društva;

c) inspekcijski nadzor.

(2) Sadržaj nadzora mora obuhvatati zaštitu ličnih podataka, a svi sadržaji moraju međusobno biti usklađeni radi ispunjenja minimalnih uslova i prilagođeni kako bi odgovarali okolnostima i potrebama.

(3) Nadzor nad zakonitošću akata podrazumijeva uvid u sve pravne akte Društva na osnovu kojih se rješava u upravnim stvarima u vršenju javnih ovlaštenja iz člana 6. Zakona.

(4) Nadzor nad zakonitošću rada Društva provodi se rješavanjem u postupku po žalbi, kao i kontrolom ostvarivanja prava i obaveza Društva.

(5) Inspekcijski nadzor se preduzima izuzetno, radi neposrednog uvida u zakonitost rada i postupanja Društva u vezi sa provođenjem Zakona i provodi se po odredbama Zakona o upravi i Zakona o upravnom postupku.

Član 5.
(Vršenje nadzora)

(1) Ministarstvo provodi upravni nadzor nad Društvom na osnovu godišnjeg plana o vršenju nadzora, odluke rukovodioca Ministarstva ili na osnovu podnesenog zahtjeva od strane lica koje ima pravni interes za provođenje nadzora.

(2) Godišnji plan iz stava (1) ovog člana donosi rukovodilac Ministarstva, najkasnije do 31. januara za tekuću godinu.

(3) Nadzor nad Društvom, Ministarstvo vrši na neposredan ili posredan način.

(4) Neposredan nadzor Ministarstvo provodi u prostorijama Društva, ili u izuzetnim slučajevima putem terenskih posjeta ako se putem neposrednog uvida može ostvariti svrha i cilj nadzora.

(5) Ministarstvo, nadzor iz stava (4) ovog člana prethodno najavljuje Društvu.

(6) Posredan nadzor Ministarstvo vrši na način da od odgovornih lica Društva i zaposlenih u Društvu traži izjašnjenje putem službenih pisanih akata ili putem elektronske komunikacije.

Član 6.
(Dužnosti i obaveze)

U vršenju nadzora nad radom Društva ovlašteni izvršilac dužan je da:

a) provjeri usklađenost internih propisa sa Zakonom i propisima institucija BiH;

b) provjeri da li su zaposleni upoznati sa Zakonom i propisima institucija BiH;

c) daje uputstva i objašnjenja koja se odnose na vršenje povjerenih javnih ovlaštenja;

d) rješava po žalbi protiv donesenih upravnih akata u vršenju povjerenih javnih ovlaštenja;

Član 7.
(Sadržaj nadzora)

(1) U vršenju nadzora, Ministarstvo ima pravo i obavezu neposredno provjeriti aktivnosti i akte koji se odnose na obavljanje dodijeljenih javnih ovlaštenja Društvu i to:

a) predstavljanje i zastupanje Bosne i Hercegovine u međunarodnim asocijacijama Crvenog križa i pred drugim nacionalnim organizacijama;

b) provođenje međunarodnih obaveza koje je preuzela BiH u oblastima kojima se bavi i za koje je nadležan Crveni križ;

c) koordiniranje djelovanjem struktura Crvenog križa u BiH;

d) organiziranje Službe traženja;

e) upravljanje imovinom i sredstvima Društva;

f) zaštita znaka i naziva Društva;

g) učešće u organiziranju i pružanju socijalne pomoći i zdravstvene zaštite građanima u slučaju elementarnih nepogoda, epidemija i drugih većih nesreća;

h) rad na zdravstveno-socijalnoj zaštiti i na zdravstvenom prosvjećivanju stanovništva i učešće u organiziranju raznih oblika međusobne pomoći građana u duhu humanizma i solidarnosti;

i) učešće u organiziranju pomoći za žrtve elementarnih nepogoda i oružanih sukoba i raspoređivanje pomoći primljene od nacionalnih i međunarodnih društava;

j) organiziranje prikupljanja pomoći u BiH i slanje u inostranstvo pomoći koju državni organi, preduzeća i drugi donatori pružaju radi ublažavanja posljedica elementarnih nepogoda, epidemija i oružanih sukoba;

k) saradnja sa zdravstvenom službom, sanitetskim službama Oružanih snaga u BiH i civilnom zaštitom na zbrinjavanju povrijeđenih i oboljelih u slučaju oružanog sukoba, elementarnih i drugih nesreća;

l) učešće u prihvatanju i smještaju evakuisanog stanovništva, izbjeglih i raseljenih lica i provođenju mjera koje mogu doprinijeti zbrinjavanju nastradalog i ugroženog stanovništva u slučaju prirodnih i drugih katastrofa;

m) učešće u obuci stanovništva u pružanju prve medicinske pomoći;

n) obuka kandidata i obavljanje ispita iz oblasti prve pomoći za vozače motornih vozila u okviru polaganja vozačkog ispita;

o) učešće u organiziranju akcija dobrovoljnog darivanja krvi i animiranju građanstva u ovoj oblasti;

p) vršenje poslova koji proističu iz odredbi Ženevskih konvencija i drugih međunarodnih obaveza koje je ratifikovala Bosna i Hercegovina u toj oblasti;

r) obavljanje zadataka u pogledu diseminacije međunarodnog humanitarnog prava i osnovnih principa Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, i drugih zadataka predviđenih zvaničnim dokumentima Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca;

s) vršenje i drugih poslova koji su određeni Zakonom, kao i vršenje poslova u vezi sa tradicionalnim aktivnostima Crvenog križa.

(2) Radi obavljanja nadzora, Ministarstvo ima pristup Društvu u njegovom sjedištu ili drugim lokacijama, te ima pravo pregledati i prikupljati dokumentaciju, kao i obaviti svaku drugu službenu radnju koja služi svrsi i cilju nadzora, a koja je propisana Zakonom o upravi i Zakonom o upravnom postupku.

Član 8.
(Zaštita službene tajne)

Sve informacije i podatke, do kojih službenici Ministarstva dođu tokom obavljanja nadzora nad Društvom, dužni su čuvati kao službenu tajnu.

Član 9.
(Izvještaj o provedenom nadzoru)

(1) Po izvršenom nadzoru, bez obzira na oblik nadzora iz člana 4. ovog Uputstva, službenik koji je obavio nadzor sastavlja izvještaj o obavljenom nadzoru koji će sadržavati i izjašnjenje Društva o obavljenom predmetu nadzora. U slučaju potrebe, a radi detaljnog sačinjavanja izvještaja, može se tražiti i dodatno izjašnjenje ili objašnjenje Društva za pojedine akte ili preduzimane aktivnosti.

(2) Po završetku aktivnosti iz stava (1) ovog člana, službenik Ministarstva sačinjava završni izvještaj koje se dostavlja rukovodiocu Ministarstva.

(3) Rukovodilac Ministarstva, na osnovu izvještaja, a u skladu sa zakonskim propisima kojima se određuje rad Društva kao organizacije od javnog interesa, kao i propisima koji propisuju upravni postupak, donosi odluku o daljnjem postupanju.

(4) Radi otklanjanja eventualno uočenih nepravilnosti, Društvu će se dati rok do 30 dana radi otklanjanja nepravilnosti ili ispravljanja eventualnih nedostataka. Na opravdan zahtjev Društva, koji mora biti detaljno obrazložen, može se produžiti rok za postupanje za najviše do 30 dana.

(5) Ukoliko Društvo ne postupi kako je naloženo aktom Ministarstva, Ministarstvo će upozoriti Društvo da ne obavlja poslove od javnog interesa koji su dodijeljeni Zakonom na ispravan i zakonit način.

(6) O neobavljanju poslova od javnog interesa, Ministarstvo će informirati Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.

Član 10.
(Vršilac nadzora)

Upravni nadzor nad zakonitošću rada Društva provodi Ministarstvo, Sektor za ljudska prava.

Član 11.
(Izmjene i dopune Uputstva)

Izmjene i dopune ovog Uputstva vrše se na isti način na koji je isto doneseno.

Član 12.
(Stupanje na snagu)

Ovo Uputstvo stupa na snagu danom donošenja i isto se objavljuje u "Službenom glasniku BiH".

Član 13.
(Završne odredbe)

Svi ostali članovi koji se odnose na rad institucija sa javnim ovlaštenjem iz Zakona o upravi, primjenjivat će se u ovom Uputstvu, kao i odredbe Zakona o upravnom postupku kojima se propisuje postupanje službenika Ministarstva prilikom provođenja radnji koje su predmet nadzora.

Broj 01-02-2-1593-1/24
29. maja 2024. godine
Sarajevo


Ministar
Dr. Sevlid Hurtić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!